NIEBIESKIE IGRZYSKA 2024

Nasza szkoła kolejny raz dołączyła do projektu realizowanego przez Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka. Niebieskie Igrzyska to ogólnopolskie wydarzenie będące częścią obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.

Ma ono charakter edukacyjny i sportowo-integracyjny. Jest ono skierowane do przedszkoli i szkół podstawowych z całej Polski. Na chwilę obecną jest zgłoszonych już ponad 1800 placówek. Niebieskie Igrzyska mają pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Konkurencje drużynowe służą integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi, kształtowaniu wybranych zdolności motorycznych, usprawnianiu koordynacji ruchowej. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie wrażliwości i świadomości uczniów na temat autyzmu. Wiodącym kolorem całego wydarzenia był kolor niebieski, jako znak solidarności z osobami z autyzmem.

Uroczyste otwarcie imprezy odbyło 19 kwietnia na 3. piętrze szkoły. Wszyscy wysłuchali prezentacji dotyczącej autyzmu w wykonaniu klasy 3b oraz wystąpień: Pana Dyrektora, Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego i koordynatorki wydarzenia. Po części oficjalnej nastąpiło symboliczne rozwiązanie wstęgi przez przedstawicieli klas trzecich i wspólne odśpiewanie hymnu Niebieskich Igrzysk wraz z odtańczeniem układu ruchowego z koleżankami z klasy 5b. Potem dzieci zostały zaproszone do udziału w atrakcyjnych ćwiczeniach usprawniających motorykę małą i koordynację ruchową przygotowanych przez zespół nauczycieli współorganizujących kształcenie.

Kolejne wyzwania czekały na uczniów na sali gimnastycznej, gdzie odbyły się zajęcia  sportowe w formie gier i zabaw ruchowych  usprawniających koordynację ruchową oko - ręka i kształtujących wybrane zdolności motoryczne oraz sensoryczno - ruchowy tor przeszkód z przejściem po różnych fakturach.

We wspólnej zabawie uczestniczyło blisko 130 uczniów z klas edukacji wczesnoszkolnej. Tego dnia wszyscy byli zwycięzcami i otrzymali pamiątkowy dyplom, upominek oraz słodką niespodziankę.

Składamy serdeczne podziękowania za wsparcie naszego szkolnego przedsięwzięcia: Radzie Rodziców, Szwalni Tommax oraz Wydziałowi Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Dębicy.